Ingen människa ska någonsin känna sig misslyckad eller ovärdig för att man inte är, gör, tänker eller fungerar som majoriteten i samhället!!

Nyligen hade jag ett intressant, men ganska sorgligt samtal med en person som påtagligt ledsen sa att hen var ” så hopplöst misslyckad…” Jag undrade då om den här bekymrade människan ville berätta lite närmare om varför det kändes så. Och den berättelsen visade sig, ganska förutsägbart, vara så lik den som andra, med samma orättvist negativa självuppfattning har berättat om. Och den handlar om mycket olyckliga människor som i sin av naturen givna originalupplaga i någon mening “bryter” mot den härskande normen och det är för mig ofattbart att det är så är primitivt i ett modernt upplyst samhälle! 

 FÖRSTÅELSE, MOD och KRAFT att FALLA FRITT och BARA VÅGA VARA SIG SJÄLVA! Det är den känsla som de här människorna behöver i sig själva och till 100%  procent identifiera sig med den! Och det kan vi faktiskt alla hjälpa till med genom att lite varstans släppa in människor med sina egna, fritt valda upplagor i våra hjärtan, för det skulle göra många ledsna, människor i ett utanförskap betydligt gladare i att leva!

 

Mycket handlar om att känna att man inte kan leva upp till normen, till de fasta, mer eller mindre uttalade förväntningar som majoriteten av människor har på varandra. Och om hur självbilden och tron på sig själv, färgar av sig på tilliten sina prestationer, livet och framtiden och mycket syns ofta omöjligt att genomföra och det är just så… uppgivenhet och utanförskap börjar! Det här smärtar mig och jag blir både ledsen och arg över att vårt så progressiva nu så uttalat individualistiska samhälle, och trots all plakatidealism, inte är bättre än så här på att gå från ord till handling i våra rop om “mångfald” och rätten till vars och ens egenart, individuella förmågor och personlighet! 

Och till ALLA er ( för jag vet att ni är många) som så uppgivet och förtvivlat kallar er “misslyckade” och “rena katastrofen,” vill jag från mitt hjärta säga: 

Ni ska känna er väldigt upprättade! För problemet ligger hos de fördomsfulla och INTE hos er! Och det är där, och inte i er…som förändringen måste ske!

För INGEN ska någonsin behöva känna sig misslyckad för att man inte är, gör, tänker eller fungerar som de flesta andra…!! Det handlar i stället om att ni så missvisande ofta blivit missförstådda, misstolkade och inte sällan misstrodda för att ni inte kan motsvara den normativa bilden och cementerade uppfattningen om vad som är “rätt” och accepterat! Och om att alldeles för få har tagit sig tid att stanna upp och lyssnat på er och sett er som de ni är och har den fulla rätten att få vara! Och nu vill jag se att det äntligen börjar rör på sig i de här leden av förstockade fördomsfulla människor…! Det här handlar om stor okunskap, mycket trångsynthet och tror jag…faktiskt ren social lättja som förstör många människors liv och vardag!

annsandrum

Jag heter Ann, och i mitt Andliga Rum är du varmt välkommen att stiga in! Där kommer du att möta mig i valda delar av min vardag och du kommer garanterat att få ta del av mina bakåtblickar i ett bitvis ganska brokigt liv med mycket glädje men också med en del uppförsbackar. Jag är utbildad undersköterska med lång erfarenhet av möten med människor. Under åren har jag studerat vårdvetenskap, undervisat lite i Kris - och sorgearbete och alltid jobbat hårt för att förbättra och utveckla vård och omsorg av äldre och demenssjuka. med egna koncept har jag också föreläst i ämnet. Under de senaste åren jobbade jag en tid som diakonassistent inom Svenska kyrkan. Jag har alltid skrivit i olika former och är intresserad av andliga och filosofiska frågor och tar gärna ner dem på ett vardagligt plan för att få livsbränsle.

4 kommentarer

  1. Förstår exakt vad hon menar , el som jag som inte kan arbeta hur mycket jag än vill .. man blir aldrig inkluderad man blir straffad och ska ha så lite som möjligt att leva på för att man är sjuk , och har inte råd göra sånt som skulle kunna få mig må bra . Så misslyckad är en vanlig känsla hos mig med , att inte duga

    • Hej Malin, tack för du läst! Jag önskar dig att bli inkluderad och aldrig straffad! Och att du får det du önskar dig, för det är du värd!
      kramar från mig!

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *