Grattis mitt gamla älskade, anrika Sverige på din dag! Välkomnad av dig tog jag mitt första andetag och ur din varma nationella famn gick mitt första skrik ut över världen!

Som jag ser det, så har vi alla i den här stora vida världen en och samma tillhörighet i en universell, större och allomfattande mening. Och den avsikten kämpar nog alltid med att hålla ihop oss på en fredlig basis.

Men det land och plats där man har sitt ursprung och allra först såg dagen ljus och gjorde sitt första röstprov – sitt första skrik ut över världen, det får nog för de flesta av oss en särskild betydelse och tar livslångt en stor plats i ens hjärta, och det är för mig nåt gott och bra och alldeles naturligt!

Och i dag blir jag glad när jag ser alla flaggor som vajar i en för dagen alldeles lagom försommarvind under det stora blåa himlataket! Stolthet, tacksamhet känner jag för vårt Sverige med alla sina fina landskap, naturen och våra årstider. Och för den välfärd som vi faktiskt åtnjuter och inte minst för den bestående FRED som vi hittills… välsignats med under drygt två hundra år! Ett faktum som vi kanske inte alltid ser framför oss och förstår det fulla värdet av.

Min önskan och förhoppning är den att att vi ALLA ska kunna känna tillhörigheten av att få vara, som länder och människor, en del av den globala HELHETEN. Och aldrig någonsin ska NÅGOT lands flagga eller identitet få skändas på något sätt !!! För gör någon det det så spottar den också på sig själv och på den stora HELHETEN som vi alla i grunden har ett fullvärdigt medlemskap i!

Men stolthet och glädje över våra egna länder och kulturer får aldrig stå i vägen för solidaritet och medkänsla, respekt och förståelse för andra länders folk och kulturer! Och naturligtvis är kärleken till sitt eget land, i en sund och vettig, god och mogen människa ALDRIG OFÖRENLIG med det att kunna känna sympati och respekt för andra länder, världsgrannar och deras kulturer.
Och en stark och stolt nationell identitet ska självklart INTE stänga famnen för de som oberoende av vad de lever och bor på jorden, har det svårt och behöver hjälp och räddning! Inför det har helhetens alla länder ett ansvar att dela på.

Men vi får inte bli så dumt ängsliga att vi inte vågar… hylla vårt eget land och fritt uttrycka det av rädsla att för att framstå som främlingsfientliga, för det är nåt helt annat, primitivt och egoistiskt! Det är ett onyanserat och felaktigt tolkningsföreträde som en del människor tar sig allt för lätt utan att tänka igenom själva saken, vilket alltid är att rekommendera innan man torgför en åsikt, tycker jag.

Och ju mer positivitet, tacksamhet och kärlek vi kan känna och UTTRYCKA, desto mer producerar den varan och expanderar både i – och utanför oss själva! Och då kan vi fortsätta dela med oss till andra människor och till allt annat som lever och andas! För kärleken är den största av urkrafter och den sprider sig på ett unikt positivt, undergörande sätt!

Jag älskar mitt land och respekterar och förstår, just därför… den kärlek som andra har till sina länder och sin kultur för det är deras rätt! Och man kan om man vill, faktiskt i humanitetens namn visa olika grader av medmänsklig kärlek åt alla håll och samtidigt till sin egen kultur och traditioner. Precis som man faktiskt kan älska sig själv OCH andra!

 

Ett inlägg skrivet och publicerat av mig, Ann Danell, den 6 juni 20024.

annsandrum

Jag heter Ann, och i mitt Andliga Rum är du varmt välkommen att stiga in! Där kommer du att möta mig i valda delar av min vardag och du kommer garanterat att få ta del av mina bakåtblickar i ett bitvis ganska brokigt liv med mycket glädje men också med en del uppförsbackar. Jag är utbildad undersköterska med lång erfarenhet av möten med människor. Under åren har jag studerat vårdvetenskap, undervisat lite i Kris - och sorgearbete och alltid jobbat hårt för att förbättra och utveckla vård och omsorg av äldre och demenssjuka. med egna koncept har jag också föreläst i ämnet. Under de senaste åren jobbade jag en tid som diakonassistent inom Svenska kyrkan. Jag har alltid skrivit i olika former och är intresserad av andliga och filosofiska frågor och tar gärna ner dem på ett vardagligt plan för att få livsbränsle.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *