Vänlighetens språk talas överallt, är för alltid värdebeständigt och hittar utifrån en god avsikt, men inom en ibland för oss obestämd tidsrymd, alltid rätt!

Dagens inlägg skrivet och publicerat av mig,

Ann Danell.

Det här må kanske låta tjatigt och inom ramen för självklarheter, men det tål att upprepas tycker jag för det gör så ofta skillnad  för oss i tillvaron.

Det att medmänsklighetens och vänlighetens språk är universellt, står över alla språkhinder i kommunikationen och når alltid utifrån en god avsikt obehindrat fram dit det ska, men ibland för oss inom en obestämd tid.

Och jag blir lika glad och tacksam varje gång det här utbytet händer mig eller någon annan för då känner jag hoppet för mänskligheten som en varm hand på min axel!

Och i går träffade jag på en typisk representant för den här fina mellanmänskliga kommunikationen när jag var och handlade i en affär i Kalmar. En ung pappa med sin familj, fru och flera små gulliga pratglada barn som ville ha föräldrarnas uppmärksamhet stod före mig i kön, men pappan tog sig ändå tid att vända sig om där jag stod lite lätt trött och “färdighandlad”.

Han kunde inte många ord svenska men behärskade till fullo vänlighetens universalspråk och situationen hindrade inte honom från att vara fullt närvarande när han verkligen såg mig i ögonen och så snällt erbjöd mig att få gå före familjen i kön där jag stod. Tänk  vilket inkännande och vilken bra förebild för sina barn tänkte jag!

Jag tackade honom för omtanken och sa att fler människor borde vara som han i den här världen och han blev verkligen glad. Och det gjorde också mig glad och till den grad, att det räckte hela kvällen och fick spridning i hela min innerst krets och lilla värld! För det som händer där ute i den stora världen och de energiavtrycken följer också med in i den lilla, om vi inte har för bråttom för att missa det, den saken är säker!

annsandrum

Jag heter Ann, och i mitt Andliga Rum är du varmt välkommen att stiga in! Där kommer du att möta mig i valda delar av min vardag och du kommer garanterat att få ta del av mina bakåtblickar i ett bitvis ganska brokigt liv med mycket glädje men också med en del uppförsbackar. Jag är utbildad undersköterska med lång erfarenhet av möten med människor. Under åren har jag studerat vårdvetenskap, undervisat lite i Kris - och sorgearbete och alltid jobbat hårt för att förbättra och utveckla vård och omsorg av äldre och demenssjuka. med egna koncept har jag också föreläst i ämnet. Under de senaste åren jobbade jag en tid som diakonassistent inom Svenska kyrkan. Jag har alltid skrivit i olika former och är intresserad av andliga och filosofiska frågor och tar gärna ner dem på ett vardagligt plan för att få livsbränsle.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *