Ett av så…många heta musikminnen från tonåren som har varit med och byggt min människa och tatuerat in sina härliga energier i själen på mig!

Ännu ett inlägg skrivet och publicerat av mig, Ann Danell.

 

Jag vill påstå att all musik, låtar och texter, är ett material som i väsentlig mening och tillsammans med alla andra starka intryck, minnen och erfarenheter bygger oss, och har i sig potentialen för att aldrig bli glömt i en människa. För det har berört oss emotionellt så pass att det nog i våra hjärtan har känt en särskild hemhörighet och så mycket ren kärlek, att det minnet det vill stanna kvar och får för all framtid sitt bo där!

Och har då ett musikminne sitt ursprung i en tid  i livet och vid ett tillfälle, när mycket positiva, härliga och omvälvande känslor var i omlopp i kroppen, då blir det musikminnet odödligt i själ och hjärta!  Och jag vill berätta om ett sånt som för mig är precis lika levande när jag hör den här låten numera, som då en gång i den ljuvliga sorglösa ungdomen. Och det  jobbar utan problem retroaktivt och far på en sekund…in i minnesarkivet, tar sig igenom lager efter lager av alla mina hittills genomlevda åldrar, och rör som med en magisk hand vid minnesenergier och stämningar som lyckligtvis har tatuerat själen i mig och aktiverar dom direkt!

Vad jag minns så var året 1968 och den våren hade jag hade fyllt fjorton och som så många andra i den åldern så var jag som besatt av musik, och den tidens poplåtar var näst efter själva modersmålet, som ett andra språk för mig. Och jag vill påstå att 60 – talet och en bra bit in i 70 – talet var en guldålder, en tid med så mycket bra och välskriven, välproducerad popmusik främst från USA och England, och förstås också, som den här, en hel del svenska gobitar som senare skulle visa sig bli klassiska och en del av dom odödliga… och omöjliga att tröttna på. Och så här var det den där lite kylslagna vårkvällen det här året i Folkets Hus i Hultsfred, när jag blev blown away av den här häftiga duon och den här låten.

Efter en som alltid låååång… förberedelse på flickrummet och med klädvalet minst sagt osäkert.. in i det sista, så var äntligen Perplexmascaran på plats och min favorit, Yaxa – deons goa doft stod som en sky runt hela mig… och jag hade bestämt mig…! Det fick bli dom blå häftiga tidstypiska riktigt, riktigt… vida byxorna som mammas jobbarkompis så snällt hade sytt åt mig, men som tyvärr hade ett lite jobbigt skavigt tyg. Men det var dom som åkte på och så den nya vita trenchcoaten OCH… på toppen av det, den där ganska sura lite nonchalanta, coola minen som jag plagierade från nån tuff tjej i Bildjournalen och investerade i som en osäker… säkerhet inför kvällens äventyr.

Från Målilla och till Hultsfred bar det i väg med tåget för mig och bästa kompisen. Väl framme blev halva nöjet att stå i biljettkön och kolla in alla snygga killar med tuff Beatles-frisyr och lugg så det stod härliga till. Och så var vi äntligen på plats i “Valhall” där “Tom – Mick och Maniacs” skulle ha sin spelning. Jag hade egentligen inte så stora förväntningar men visste att Tommy Körbergs röst var STOR. Men jag kan berätta att när dom drog i gång blåset på introt av ” “Somebodys taken Maria avay” då visste jag redan att det var en riktigt bra låt och jag blev helt golvad av Tommy Körbergs röst och utstrålning. Och förstod att han skulle nå framgångar, och så blev det ju också. Det här blev en kväll som jag nog aldrig glömmer och som jag sparat i mitt hjärta. Och varje gång som jag spelar den här gamla låten så BLIR jag 14 år igen i allt… och med samma känsla rakt igenom. Och såna musikminnen är och förblir helig mark i mig!

annsandrum

Jag heter Ann, och i mitt Andliga Rum är du varmt välkommen att stiga in! Där kommer du att möta mig i valda delar av min vardag och du kommer garanterat att få ta del av mina bakåtblickar i ett bitvis ganska brokigt liv med mycket glädje men också med en del uppförsbackar. Jag är utbildad undersköterska med lång erfarenhet av möten med människor. Under åren har jag studerat vårdvetenskap, undervisat lite i Kris - och sorgearbete och alltid jobbat hårt för att förbättra och utveckla vård och omsorg av äldre och demenssjuka. med egna koncept har jag också föreläst i ämnet. Under de senaste åren jobbade jag en tid som diakonassistent inom Svenska kyrkan. Jag har alltid skrivit i olika former och är intresserad av andliga och filosofiska frågor och tar gärna ner dem på ett vardagligt plan för att få livsbränsle.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *